A következő pár fontos új információ mindenki figyelmébe ajánlott!
A karantén ideje alatt is szükséges a testmozgás, mert ha csak otthon egy székben ülve várunk hetekig akkor a szervezet nagyon legyengül, és a vírusnak könnyű dolga lesz.
Akik kertes házakban laknak azoknak most kedvezőbb a helyzetük, de gondolni kell a nagy lakótelepeken, és a társasházakban élőkre is. Nekik is kell a testmozgás, különben leépülnek pár hét alatt fizikailag.
Több országban megengedett, sőt ajánlott a kültéri testmozgás bizonyos előírások betartása mellett.
Viszont most teljesen másképp kell ezt is végezni, mint amit eddig megszoktunk.
Nagyon fontos odafigyelni a mások által kibocsátott úgynevezett apró légrészecskék elkerülésére.
Sokkal nagyobb távolságtartásra hívja fel az emberek figyelmét egy holland-belga tanulmány, amely azt vizsgálta, hogy vajon milyen távolságtartás mellett biztonságos a futás, a biciklizés vagy a séta koronavírus időszakban.
A Leuveni és Eindhoveni Egyetemek közös tanulmánya ismerteti hogy a 2 méter távolság tartása akkor működik, ha az emberek sorban állás közben tartanak ekkora távolságot egymástól, de ha valamilyen aktív tevékenységet végzünk, akkor érdemes nagyobb távolságot tartani.
Amikor valaki futás közben levegőt vesz, tüsszent vagy köhög akkor annak a maradványait maga után hagyja a levegőben. Így, aki minket követve fut, részesülhet a mi általunk kibocsátott apró részecskékből azáltal, hogy ebbe az így létre hozott úgynevezett “felhőbe” belefut. Tehát már köhögés nélkül is, de belemegy a mögöttünk futó, bicikliző, sétáló az általunk csak kilélegzett levegőbe is, ha túl közel van hozzánk.
A kutatók több szimulációt is lefuttatva arra a következtetésre jutottak, hogy érdemesebb nagyobb távolságokat tartani, még séta közben is.
Séta közben, amikor az előttünk haladóval egy sávban vagyunk, akkor legalább 4-5 méter legyen a követési távolság a kutatás szerint.
Futásnál 10 méter távolság tartás szükséges.
Biciklizés közben 20 méter távolságot kell hagyni magunk között.
Ha ezeket a távolságokat betartjuk, akkor nagyobb valószínűséggel el tudjuk kerülni ezen részecskék légutunkba jutását, azonban azt nem tudjuk így se kivédeni, hogy azok a ruhánkra kerüljenek.
Akkor van a legnagyobb esélyünk belemenni az előttünk haladó részecskefelhőjébe, ha pont mögötte megyünk. Lehetőleg másik sávban kövessük, és ne pont mögötte haladjunk mind a három fenti mozgás esetén.
Ezen tanulmány ismeretében kell most átgondolni a hétköznapi mozgásunkat is, és ezek alapján változtatni az eddigi gyakorlaton, akár a parkokban vagy futópályákon. Valamint kellően biztonságos, de inkább elhagyatottabb területeken futni, és elkerülni a tömeget. Ez most nem a tömegsport, és a kis követési távolságú csapatos futások, biciklizések, séták ideje.
Jó sportolást, és sétálást kívánunk mindenkinek, de közben nagyon vigyázzatok magatokra, most pár dolgot másként kell csinálni, mint eddig !!!
Nézzük meg ezt a friss videót, ebben benne van a lényeg.
Facing COVID-19 Challenges: Leave Additional Space When Exercising
Standard social distancing guidelines are insufficient when exercising outside. Analysis by Ansys partners Bert Blocken and Fabio Malizia at TUe & KU Leuven has revealed that substantially more space is required to avoid droplets from the runner or cyclist in front of you. https://www.ansys.com/covid
Source:
(3): http://www.urbanphysics.net/Social%20Distancing%20v20_White_Paper.pdf